Denní komentář Michaela Winklera

Posted on 2.5.2011

0


Bavorská televize ukazovala obrázky z oslavy u příležitosti osvobození koncentračního tábora Dachau. Osvobození se datuje na 29. dubna 1945, oslava na 1. května 2011. Ačkoli byli vězni podle mluvčího jen mučeni a ponižováni (a samozřejmě také vražděni), zůčastnil se vzpomínkové slavnosti také velký počet přeživších. Z bývalých dozorců neměl nikdo to štěstí, aby přežil. Ti tábor předali řádně Američanům, pak byli všichni odvlečeni a bez jakéhokoli procesu postříleni. Výsledkem tohoto postupu je, že eventuálně nepohodlné uvedení příběhů vězňů na pravou míru se již nekoná.

A tak mohl známý vypravěč Max Mannheimer pronášet svůj obvyklý projev a děkovat za 66 let bezstarostného, perfektně zaopatřeného života. Mohl by tento projev pronést i hebrejsky? Nebo ještě lépe, arabsky? V Israeli nebo v Gaze by bylo takovéto kázání o toleranci, smíru a „již nikdy válku“ dozajista velmi vítané. Bylo by přeci fantastické, kdyby taková vznešená slova padla u Semitů a Židů na úrodnou půdu. Pan Mannheimer a ostatní přeživší by měli využít příležitosti a udělit Nacionálnímu Sionismu v Israeli exemplární lekci.

Oficiálně nepořádá NATO žádnou honbu na Gaddafího a jehou rodinu. Oficiálně NATO také neútočí na žádné civilní cíle v Libyi. Přesto zasáhly rakety NATO naprosto cíleně vilu, tedy ne kasárna nebo vojenské pozice, ve které se zcela náhodou nacházel vůdce revoluce Gaddáfí a pár členů jeho rodiny. Seif al Arab, nejmladší syn Gaddáfího a tři jeho vnoučata měli přijít o život. Ano, Američané jsou skutečně dobří, když jde o to, bombardovat ženy a děti. Zpětně nahlíženo by se dalo říct, že měl Gaddáfí všechny ty ropné miliardy investovat do ještě lepší protiletecké obrany, místo aby budoval nejlepší školský systém Afriky, sociální a zdravotnický systém, který o široké masy obyvatelstva pečuje lépe, jak ten v USA a ještě ZDARMA… Ale kdo měl tušit, že nositel Nobelovy ceny míru Obama začne svoji první válku zrovna proti Libyi?

Michael Winkler
Redakčně kráceno

Zdraví, Váš

Vincenc