Proč vadí demokratům svoboda slova?

Posted on 6.7.2011

11


Titulní strana magazínu Saitensprung

Mnozí si jistě vzpomenou na nedávný rozhovor se superextremistou, kytaristou a zakladatelem německé kapely STAHLGEWITTER, Frankem Krämerem, ve kterém se snažil věcně a bez emocí reagovat na mnohdy až legračně křečovité dotazy publicisty z magazínu Saitensprung, který patří pod dolnosaskou Hudební a divadelní vysokou školu v Hannoveru.

Nebudu zde rozebírat jednotlivé Krämerovy výroky a už vůbec se mi nechtějí rozklíčovávat myšlenkové pochody redaktora, který ho zpovídal. To co je na celé věci pozornosti hodné, je reakce německých etablovaných serijózních médií a regionálního politického chlívku. Chudáci nemohou popadnout dech z hořekování nad tím, jak je možné, že se v demokracii, navíc ve slušném magazínu vysoké školy s pankáčem na obálce, poskytuje takto veřejně, nekomentovaně, no prostě svobodně, prostor pro nezkreslené vyjádření (extremistických!) názorů.

Například dolnosaské Ministerstvo pro vědu v Hannoveru požaduje od školy vyjádření, konkrétně se v záchvatu demokratičnosti vyjádřilo, že (cituji) „svoboda tisku a zkoumání je vysoká hodnota, ale není akceptovatelné, aby v publikacích našich vysokých škol vznikl byť jen dojem, že zde najdou radikální postoje nefiltrovaný prostor pro vyjadřování“.

Jaké to ty radikální postoje jsou už nikdo nesdělil. Podle článku internetového vydání známého deníku Focus ze dne 23.6.2011 jsou těmi hrůznými postoji například Krämerova vyjádření o památníku Holocaustu v souvislosti s fenoménem německého kultu viny, názor, že vyšinutí sexuální zločinci by měli dostávat trest smrti a nebo zamyšlení nad rozdílností vrozených charakterových a biologických vlastností u černochů, asiatů a evropanů.

V levicovém deníku taz.de zase nevychází z údivu Victor Perli, mluvčí pro vysokoškolské záležitosti levicové frakce dolnosaského parlamentu: „Je to veliká chyba, že v seriosním vysokoškolském periodiku se poskytuje takové pódium pro vyjadřování známému nacistickému hudebníkovi. Signál, který je tím vysílán znamená, že nacistické pozice jsou legitimní.“ Jaké konkrétní „nacistické“ pozice marxista Perli z inkriminovaného rozhovoru vyčetl jsme se však opět nedozvěděli.

Do třetice se pokusil deník zeit.de pustit čtenáři pořádnou dávku svobody slova do žil tím, že nezaujatě a vyváženě referuje (cituji): „Pro redaktory časopisu „Saitensprung“ byl Krämer evidentně optimálním partnerem pro rozhovor na téma „Hudba a politika“. Na celých třech stranách se dostává neonacista skoro nekomentovaně ke slovu, smí zlehčovat diktaturu nacistů, oblažovat čtenáře rasistickými a antisemitskými teoriemi, nebo požadovat popravu sexuálních zločinců. Očividně bylo interview vedeno E-mailem, takže kritické výtky a přerušování Krämerových monologů nebylo možné…“ Jaká hrůza! Redaktor nemohl nepovolené názory zarazit. Chudáku demokracie, kam to s Tebou spěje?!

Profesionální antifašista Frank Metzger z „Antifašistického dokumentačního archivu v Berlíně“ se dokonce bojí, že (cituji) „se tím podporuje strategie extrémních pravičáků, dostat své lidmipohrdající ideologie na veřejnost a vzniká nebezpečí, že se tyto pozice mohou vyložit jako hodné diskuse“. Nebojte se, pane Metzgere, dokud má západ svou demokracii, jistě se žádné předem schválené postoje k diskusi nedostanou. Korunu svému chápání svobody vyjadřování dává Metzger svým posledním hlesnutím: „Inscenovat se jako prolomitel tabu tím, že dám prostor neonacistovi k mluvení je pěkně pochybný žurnalistický styl“.

Jen šéfredaktor magazínu Saitensprung, Gunter Reus pak snad jako jediný našel odvahu zazpívat jinak, než je psáno v notách a pokusil se odvrátit kousavé útoky svých masmediálních kolegů alespoň slovy: „Byl to troufalý pokus si s těmito lidmi promluvit a rozvést jejich argumenty“. Na otázku, zda se mu to podařilo, odpověděl: „To mohou rozhodnout jen čtenáři“.

Abych pravdu řekl, přestávám se v tom orientovat. Franka Krämera neznám, nikdy jsem ho neviděl, nikdy mi nehajloval před očima, ani jsem nebyl u toho, když navážel lahve s plynem do sklepa, kde má jistě nějakou malou soukromou plynovou komoru. Rád bych ale zjistil, kde jsou v tom rozhovoru tak hrůzyplná vyjádření, která potentáty výše tak rozohnila. Zkuste mi prosím pomoci. Od nich se to nedozvím.

Váš, Zvídavý Vincenc

zdroje:
http://www.focus.de/panorama/vermischtes/stahlgewitter-wissenschaftsministerium-kritisiert-interview_aid_639503.html

http://www.taz.de/1/nord/artikel/1/entlarvung-fehlgeschlagen/

http://blog.zeit.de/stoerungsmelder/2011/06/10/nazirocker-in-der-hochschulzeitung_6519