Steve, máš čisté svědomí?

Posted on 21.10.2011

14


Nedávno zemřel uznávaný génius Steve Jobs, majitel a ředitel firmy Apple, která to v posledních letech z okrajového počítače pro divné lidi dotáhla na kultovní značku, po jejíž produktech touží kde kdo. Není divu. Produkty Apple jsou skutečně fenomenální, uživatelsky příjemné, naprosto funkční. Kdo přejde z Windows na Apple, může si být jist, že se jeho slovní zásoba smrští o slovíčka “restart”, “zasekávání” či “zamrznutí”. Vše je intuitivní a tam, kde má být. Nic se desítky hodin neinstaluje, neaktualizuje, neodvirovává, nezavirovává, atp. Mac vybalíte z krabice, stisknete tlačítko a používáte, tečka. Raketový úspěch jabka však neodstartovaly jeho již léta letoucí velmi kvalitní počítače “pro grafiky”, ale iPod, iPhone a nově také iPad. Za tím vším má stát jeden člověk, bez kterého by snad Apple nebyl ani Applem a ke kterému mnoho uživatelů i neuživatelů nekriticky vzhlíží jako k velkému vizionáři či dokonce vynálezci.

Jedno byl Mr. Apple určitě: Fajn chlapík a geniální prodejce. Tento fajn chlapík vyráběl všechno v Číně, kde jsou jeho výrobky vyráběny moderními otroky za nelidských podmínek, aby je pak prodal nejdráž jak to jen jde a do pokladničky se hrnuly zisky jako při obchodu s drogami.

Steve není podepsán pod jablečnými programy, designovými návrhy, nebo hardwarovými řešeními. Uměl si vybrat schopné lidi a dostat z nich to nejlepší, celé to secvičit v jeden unisono hrajicí orchestr, levně vyrobit a draze prodat.

Příběhy jeho zaměstnanců, kteří při jízdě ve výtahu s ním přišli o svou práci (“Co ty u nás děláš? Potřebujeme tě vůbec? Myslím, že se bez tebe obejdeme!”) ve mně zrovna neevokují baťovskou sociální odpovědnost, jejíž poslední dinosauři bojují s vyhynutím. Tyto příběhy jsou také možná posledním důvodem, proč za Steva neuroním ani slzu, navzdory tomu, že tento článek píši na svém starém macbooku a na iphonu mi právě zacinkala upomínka, že mám koupit baterky do mighty mouse.

Váš, Zvídavý Vincenc

Posted in: Úvahy, Zprávy